Pin It

Top 10 – Dünyada Gezilmesi Gereken Turistik Yerler 4

top-10-gezilmesi-gereken-yerler-philodox.netBu yazımızda sizlere Philodox.Net olarak Dünyada gezilmesi ve görülmesi gereken 10 ülke – Turistik yerler hakkında bilgiler vereceğiz. Yapacağımız tanıtımda sıralamanın hiçbir önemi yoktur. Kriter olarak ise herkesin çok bilmediği coğrafi bölgeler ele alınmıştır. Gezilesi görülesi yerler içersinde en turistik 10 yeri sizler için özenle sıralamaya çalıştık. Hem kısa anlatımlarımızla hem de bilgilendirici kısa notlarımızla sizlere bir turistik yerler rehberi olmaya çalıştık. Gezi rehberi olarakta kullanabileceğiniz yazımızda turistlik yerler arasında Avrupa, Asya, Amerika gibi tüm kıtalardan kesintiler sunmaya çalıştık. Siz de daha henüz tatilinizi planlamadıysanız, Top 10 gezilmesi ge görülmesi gereken turistik yerler listemize bir göz atmalısınız…

1. Rila Manastırı, Sofya – Görülmesi Gereken Turistik Yerler

bulgaristan-bayragi-philodox.netBulgaristan Sofya şehri içersinde yer alan tarihi Rila Manastırı Doğu Roma Mimarisi ile eşi ve benzeri olmayan bir yapıttır. Rila Manastırı (Orjinal ismi ile Rila Monastery) Komşumuz Bulgaristan’ın ebat bakımından en büyük ve en bilinen (ünlü-popüler) Doğu Ortadoks manastırı olarak karşımızdadır. Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’ya uzaklığı 117 km. Olan ve Sofya’nın güney şeridinde yer alan bu harika Manastır, deniz seviyesinden de 1147 m. yüksektedir. Rila Manastırı, Rilska ve Drushlyavitsa küçük dağ nehircikleri ile adeta sarılmıştır.

10. yüzyılda, Ortodoks Kilisesi sakinleri tarafından büyük saygı duyulan ve ünlü bir keşiş olan St John of Rila tarafından yaptırılmıştır. Bulunduğu ve yaşamını sürdürdüğü evi, bir vakit sonra kutsal bir hal alarak manastır olmuştur. 19. Yüzyıl başlarında hızla ve süratle yok olan bu manastır, 1834 – 1862 tarihleri içersinde tekrardan inşa edilmeye çalışılmıştır. Bulgar Rönesansı (Yüzyıl olarak : 18.-19. yüzyıllar) itibari ile slav mimarisinin ve Bulgar kültürünün bir mirası olarak günümüze dek turistik yerler olarak anıtlaşmıştır.

Rila Manastırı’nın baş kilisesi 19. Yy.’da yaptırılmıştır. Burada, çok değerli altın kaplama ile bezenmiş beş kubbe, üç sunak ve bunlarında yanında iki yan şapel yer almaktadır. Burada gezerken ahşap işlemelerini de görmeden geçmeyiniz. Bu harika Rila Manastırı kilisi 14-19. Yüzyıllarından kalma birbirinden güzel ve önemli ikonlara da sahiptir. Rila Manastırı, 1334 yılından kalma 23 metre yükseklikteki Hrelyu Kulesine de sahiptir. Tüm bunlardan hariç, 250 adet el yazması, 9000'den çok eski basım kitap ile çok çok zengin bir de kütüphaneye sahiptir. Eğer siz de dünya üzerinde görülmesi gereken yerleri merak ediyorsanız, Philodox.Net olarak size tavsiyemiz muhakkak Sofya’daki Rila Manastırını ziyaret etmelisiniz. Acele edin! Çünkü, böylesine ihtişamlı turistlik yerler artık günümüzde maalesef nesilleri tükenmektedir.

Rila_Manastiri-turistik-yerler-philodox.net

 

 

rila-manastiri-gorulecek-yerler-philodox.net

2. Kuala Lumpur – Malezya Turistik Yerleri

malaysia-bayragi-philodox.netDünyanın en yüksek gökdelenleri nerededir? ve ayrıca Malezya turistik yerler hangileridir? Diye merak ediyor iseniz, 452 metre uzuluğundaki ikiz gökdelenlerden olan Petronas Kuleleri burada yer almaktadır. Kuala Lumpur, Malezya’nın başkenti olup, ayrıca en kalabalık şehridir. Bu şehir 1800’lü yılların başlarında kalay madenleri keşfiyle bir madenci şehridir. Kuala Lumpur’un Türkçe anlamı ise “Çamurlu Kavşak” olarak karşımıza çıkar. Bu şehir hem eski hem de modernizeyi bünyesinde aynı anda yaşatmaktadır. Dünyada görülmesi ve gezilmesi gereken turistik yerler listemizin ilk 10 sırasında yer vermemizin asıl nedeni ise, ülkemizde çok kimsenin bu muhteşem yerlerden haberdar olmamasıdır. Siz de eğer Dünya’nın en güzel yerleri nereleridir? Diye kendinize bir soru yöneltiyorsanız, mutlaka tarihi antik çağlara uzanan, eşsiz güzellikleriyle göz dolduran Kuala Lumpur şehrini ziyaret etmelisiniz.

kuala-lumpur-turistik-yerler-philodox.netkuala-lumpur-mandarian-hotel-philodox.netkuala-lumpur-havaalani-philodox.net

3. Monte Carlo – Monaco Tarihi Turistik Yerler

monaco-bayragi-philodox.netFransız Rivierası, kumarhaneler şehri Monaco’nun en önemli şehridir. Zenginliği ile göz kamaştıran bu şehir sadece 25.000 kişi yaşamaktadır. Ancak ülke nüfusunun 35.000 olduğu göz önünde bulundurulursa, bu rakam hayli büyüktür. Ayrıca Nice’nin kuzeydoğusuna denk gelir. Kumarhaneler 1856 yılına kadar dayanır. Gezilmesi görülmesi gereken turistik yerler arasında tarihi opera binası, lüks ve göz alıcı kumarhaneleri, uluslararası spor klubü yer almaktadır. Hemen siz de bu inanılmaz güzellikteki Monte Carlo şehrini gezilecek görülecek yerler arasına alınız ve en kısa zamanda bir turistlik yerler doğrultusunda bir gezi düzenleyiniz. Pişman olmayacaksınız.

Monte-Carlo-Monaco-turistik-yerler-philodox.netReal_Monte_Carlo_Casino-kumarhane-philodox.net

4. Dubrovnik – Hırvatistan Turistik Geziler

hirvatistan-bayragi-philodox.netBalkan turları denilince akla ilk gelen tarihi mekanlardan biridir Dubrovnik. Adriyatik denizinin hemen yanıbaşındaki görkemli şehir de denilebilir. Hırvatistan’ın en önemli şehri ve en turistlik yeri konumundadır. Daha önceleri kimsenin adını bilmediği Dubrovnik, artık Hırvatistan’ın Avrupa birliğine girmesinden sonra bir turist şehri olmayı başarmış ve tüm dünyadan turist çekmeyi başarmıştır. Tarih olarak 7. Yüzyıla dayandığı söylenmektedir. Şehrin eskiden bilinen adı ise Ragusa’dır. Dubrovnik şehrinin nüfusu 41.641 kişidir. Akdeniz iklimin hakim olduğu bu şehirde hem denizin, güneşin tadını çıkarabilir, hem de harika zaman geçirebilirsiniz. Emin olunuz ki Hırvatistan’ın incisi olan Dubrovnik, dünyanın görülesi turistik yerler listesine girmeyi anlının akıyla hak ediyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAcroatia-dubrovnik-deniz-turistik-yerler-philodox.net

5. Credit Nehri, Ontario – Canada Turistik Mekanları

kanada-bayragi-philodox.netCredit nehri, Canada-Ontorio’nun kuzeyine doğru uzanan hemen Niagara şelalelerinin üst tarafında yer alır. Döküldüğü alan bakımından 1000 metrekaredir. Credit nehri uzunluğu ise 1500 kilometredir. Yeşil tonların hakimiyetiyle süslenen bu doğa harikası yer görülmesi gereken 10 yer listemizdeki sağlam yerini almıştır. Fransızca bu nehir Rivière au Crédit olarak adlandırılmıştır. Siz de harika turistik yerler ile bir gezi heyecanı yaşamak istiyorsanız, hemen bavullarını ve fotoğraf makinelerinizi hazırlayıp, ilk uçakla Credit nehrini ziyarette bulunabilirsiniz.

Credit_River-kanada-ontorio-philodox.net

6. Heceta Head, Oregon – ABD Turistik Yerleri

amerika-bayragi-philodox.netGün batımı nerede izlenir?, Dünyada görülmesi gereken yerler nereleridir? Sorularının cevabı olarak sizlere Heceta Head’i gösterebiliriz. İnanılmaz deniz feneri ve gün batımı seyri için halukulade bir yerdir. Lane şehri Oregon’da bulunan, pasifik okyanusunun hemen üzerinde 300 metre yükseklikteki harika mekandır. Dünya tarihi yerler listesine de girmeyi başaran Heceta Head ziyaretçilerini bekliyor. Hemen siz de bir tura başvurarak ister gurup halinde, isterseniz de kendi başınıza gidip gezebileceğiniz eşsiz bir yerdir. Turistik yerler bakımından çokça zengin olan Heceta Head sizleri bekliyor.

heceta-head-deniz-feneri-philodox.net

7. Kyoto – Japonya Görülmesi Gereken Yerler

japonya-bayragi-philodox.netAdını devamlı protokollerden duyduğumuz Kyoto, Japonyanın en doğal şehirlerden bir tanesidir. Honshu adasının merkezindedir. Nüfusu yaklaşık 1,5 milyon civarındadır ve Kiraz Çiçeği Festivali ile ünlüdür. Bu inanılmaz şehrin milattan önce 10.000 yıllarına dayandığı söylenir. Tarih ve doğanın buluştuğu turistik yerler de gezintiye çıkmak istiyorsanız, burası tam size göre…

 

 

Toji_Temple_Kyoto_Japan-turistik-gorulecek-yerler-philodox.net

kyoto-japonya-turistik-yerler-philodox.net

8. Queensland – Avustralya Gezilmesi Gereken Yerler

avustralya-bayragi-philodox.netAvustralya’nın 2. Büyük ve 3. En kalabalık şehridir Queensland. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Queensland, Avustralya’nın en en önemli şehirlerindendir. 60.000 yıl önce kurulduğu tahmin ediliyor. Fransız gezginler tarafından bulunan bu turistik yerler (şehir) turistlerin daha uzun süre ilgi odağında olacağı görülüyor. Siz de bu gezegenimizin görülmesi gereken turistik yerlerini merak ediyorsanız, planlarınıza Queensland’i eklemenizi tavsiye ederiz.

 

 

queensland-turistik-yerler-philodox.net

9. Angkor Wat – Kamboçya Turizm Rehberi

kombocya-bayragi-philodox.netUzak diyarlara yolculuk yapmak istiyorsanız, görmediğiniz turistik kentlere ilgi duyuyorsanız, doğayı ve yağmuru seviyorsanız, yağmur ormanları ile bezenmiş büyülü bir dünya olarak Angkor Wat karşımıza çıkıyor. Tapınak şehir de denilen Angkor Wat, budistlerin ve hinduların ilahi kıldığı mekandır. Otontik tatil geçirmek isteyenler için gezilmesi görülmesi gereken turistik yerler listenize almanızda büyük fayda var.

 

 

angkor-wat-turistik-yerler-philodox.net

10. Budva – Karadağ Turistik Mekanlar

karadag-bayragi-philodox.netEvrenin ve Dünyanın en genç, en dinamik devleti olarak karşımıza çıkıyor Budva. Doğasıyla binlerce turisti her yıl büyüleyen Budva, Karadağ’ın da en eski ve en önemli şehirlerindendir. 3500 yıllık Budva Adriatik sularının en eski üyelerindendir. Adını Sırbistan Karadağ tarafından alan Budva gezilesi görülesi yerler arasındadır. Bu harika turistik yerler ile tecrübenize tecrübe katabileceksiniz.

 

 

Budva-turistik-yerler-philodox.net

Gezilmesi Görülmesi Gereken 10 Ülke Hakkında Son Söz

Tatil planları Philodox.Net’in sizlere sunduğu bu listeyi görmeden yapılması tavsiye olunmaz. Bu orjinal ve eşsiz güzellikleri gelin hep beraber derinlemesine inceleyelim. Sizlerle kısa bir dünya turuna çıkalım. Philodox.Net tarafından sizlere özgün bir liste hazırlamaya çalıştık. Bu listemizde 7 kıtadan dünyanın gezilmesi ve görülmesi gereken turistik yerler  paylaştık. Eğer siz de bir tura çıkmak istiyorsanız, listemizdeki bu 10 ülkeden birine seyahat edebilir, yorumlarınızı sitemiz üzerinde paylaşabilirsiniz. Yazımızdan en iyi 10 turistik yerler listesi nasıl yapılır?, en iyi turistik yerler nereleridir?, ucuz turistik yerler nerededir? soruları yer alıyorsa, bu yazımızın size yardımcı olacağını düşünüyoruz. Eğer yazımızı beğendiyseniz veya ilginç bulduysanız aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanarak çevrenizdekilerle paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda buluşuncaya dek hoşçakalın!

"Ülkemizde Philodox insanlar çoğaldıkça, irdelemeyen ot gibi insanların sayısı her gün daha da azalacaktır.", veya şöyle bir örnekte güzel olabilir. "Philodox kişi herşeyi bilen değil, fikir sahibi olan ve arkasında durandır."

Yorum Yaz

}

Philodox