Pin It

ROM Yükleme Android

rom-yükleme-philodox.netROM yükleme android kullanıcıları tarafından sıklıkla duyulan bir terimdir peki ya, Rom yükleme nedir? Custom rom nasıl yüklenir?, bildiğiniz gibi artık akıllı telefonlar çok sağlam işletim sistemleri ile gelmektedirler. Bu işletim sistemleri kendilerine gömülü olan inanılmaz özellikleri de beraberinde getirmektedirler. ROM, bir android cihazın işletim sistemidir. Bilgisayarınızdaki Windows’a benzetebiliriz. Nasıl ki Win XP’den Windows 8 PRO sürümüne terfi etmek istediyseniz, Android 4.0.1 sürümünden Android 4.3 sürümüne de terfi etmek isteyebilirsiniz. Bunun için rom yüklemek gerekecektir. Tabiki Android yükseltme için cihazınızın markasının yapacağı “geç” Android sürüm yükseltme zamanını bekleyebileceğiniz gibi, Custom rom yükleme metoduyla bunu siz de kolayca yapabilirsiniz.

Android versiyon yükseltme sanılanın aksine çok kolay birkaç işlemin yapılmasıyla gerçekleştirilebilir. Android sürümü güncelleme için ROM kurulumu etaplarını bilmeniz gerekir ki, biz de Philodox.NET sitemizden sizleri bu konuda aydınlatmaya çalışacağız. Yine bloğumuz üzerinden Top-10 En İyi Custom Android Rom Listesi 2013 verilerine ve açıklamalarına ulaşabilirsiniz.

ROM yüklemek için tüm işlemlerden önce romların özelliklerini bilmeniz gereklidir. Resmi ve Custom (özel) olmak üzere iki çeşit Rom bulunmaktadır. Bunlardan Resmi olanı üreticilerin geliştirdikleri ancak farklı bölgelerde güncelleştirmeye açtığı sürümleridir. Örneğin aynı cihaza sahip olan iki cihaz konum itibari ile Almanya’da güncelleştirilirken, Türkiye’de güncelleştirilemektedir. Dolayısıyla oradan çıkarılan Resmi romu rom yükleme yöntemiyle telefonunuza veya tablet bilgisayarınıza atabilirsiniz. Rom atma tabiri de çok kullanılmadır. Custom rom ise resmi romların gereksiz görüldüğü kısımların çıkarılıp, daha kullanışlı fonksiyonlarla geliştirilen, batarya ömrünün uzaması için bazı noktaların daha da iyileştirildiği, romuna göre görsel açılardan da iyileştirilen android sürümleridir.

Rom yüklemek için yapmanız gereken, cihazınızın modelini arama motoruna yazdıktan sonra Resmi için official rom, özel sürümler için de custom rom yazıp aratmanızdır. Tüm bu işlemlerden sonra karşınıza çıkan siteden, ROM’u indirdikten sonra, yine seçeceğiniz yöntem ile rom yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. UNUTMAYIN! Rom yükleme için root yapmak gerekir. Bunun için de yine Philodox içersinde gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. İster ODIN ile isterseniz de CWM ile rom yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer yorumları kullanarak bize ROM yükleme konusunda sorularınız olursa, hiç çekinmeden sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Hatırlatalım ki, rom yükleme ve root yapma kendine göre bazı riskler taşımaktadır. Ayrıca XDA forumları gibi kaynaklardan da yararlanmanız üzerinize alacağınız riski azaltmanıza yardımcı olacaktır. Eğer yabancı dil sorunu çekiyorsanız, yine buradan bizimle sorunlarınızı paylaşırsanız, en kısa zamanda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

"Ülkemizde Philodox insanlar çoğaldıkça, irdelemeyen ot gibi insanların sayısı her gün daha da azalacaktır.", veya şöyle bir örnekte güzel olabilir. "Philodox kişi herşeyi bilen değil, fikir sahibi olan ve arkasında durandır."

Yorum Yaz

}

Philodox
Philodox.NET'ten Daha Fazla Yararlanabilmek ve Hızlı Yardım Alabilmek İçin LütfenKAYIT OL