Pin It

Jason deCaries Taylor ve Su altı Heykeltraş 1

Su altı heykeltraş müzesi daha önce böyle birşey duydunuz mu? Peki ya su altına konulan bir heykel neye dönüşür? işte bu soruların cevabını bulmamıza yardımcı olacak kişi Jason deCaries Taylor adlı bir fotoğrafçı. 1974 doğumlu olan Taylor, avrupa ve asyada büyümüştür. Çocukluğunu Malezyada geçiren Taylor, İngilere sanat enstütüsünden 1998 yılında mezun olmuştur. 2006 yılında su altı heykeltraş parkını açarak bizlere bu eşsiz fotoğrafları yayınlamamızı sağladı. National Geografic dünyanın 25 harikası listesine girmeyi başardı.

Silent evolution-Philodox.net-su altı heykeltraş

Meksika'nın en hayat dolu şehirlerinden olan Cancun, Karayip denizinin o eşsiz sahillerine kadar uzanır. Burada bu doğal güzelliklere ve tarihi dokuya su altı heykeltraş müzesi MUSA da eklenince, Philodox.Net olarak sizlerle bu muhteşem fotoğrafları paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Beğeneceğinizden emin olduğumuz, heykellerin inanılmaz atmosferinde bir geziye çıkmaya hazır olabilirsiniz. %100 doğal %100 farklı bir sanat ile şimdi sizleri karşı karşıya bırakıyoruz.

1.Silent evolution_MUSA-26JdeCT

Denizin biraz açığında 5 ile 8 metre arasında değişiklik gösteren 450'den fazla bire bir gerçek boyutlarında insan figürleri Taylor tarafından bizzat yapılmıştır. Bu fotoğraflar da ona aittir.

2.Silent evolution_MUSA-16JdeCT

"Sessiz evrim" olarak adlandırılan bu fotoğraflara bakarken insanın tüyleri ürpermiyor değil. 5 ve 8 metre olarak iki gruba ayrılan su altı heykeltraş müzesi MUSA, hem şnorkellilerin hem de dalgıçların büyük ilgisini çekiyor.

4.Silent evolution_MUSA-10JdeCT

Toplamdaki ağırlıkları 200 tonu aşan bu muazzam su altı heykeltraş kolleksiyonu MUSA, toplamda 420 m2'lik bir düz bir deniz zeminine dayanıyor. Natürel yapım malzemesinde dolayı resif işlevi de yapmaktadır.

12.Silent evolution_MUSA-38JdeCTJason Taylor heykelleri yaparken doğaya zarar vermemek için ve hatta deniz varlıklarının kendilerine barınak bulabilmesi için dayanılı çimento kullanmış ve PH değerinin nötr olmasına dikkat etmiştir. Bundan dolayı mercanlar heykeller üzerinde gelişip, biraz ürkütücü de olsa, inanılmaz kareleri bize kazandırmış oluyorlar.

Jason Taylor'a bu fikir aklınıza nereden geldi? diye sorulduğunda, Jason : "Dalış hocası olduğumda, mercan kayalıkların nasıl yok edilip, nesillerinin tüketildiğine tanık oldum, bu da beni yapay resif olarak hizmet verebilecek sanat eserleri yapma fikrine doğru taşıdı" cevabını vermiştir.

18.Silent evolution_MUSA-7JdeCTCancun deniz parkı içersinde ziyaretçi kabul eden doğa harikası, doğal yaşam dostu turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Yılda neredeyse 1 milyona yakın turist çeken bu harika müze Meksikada yer almaktadır. Görülmeye değer muhteşem bir atmosfere sahip olduğu görüntülerden kendisini belli etmektedir.

23.Silent evolution_MUSA-27JdeCTKendisini sessizliğin adamı, paradoks yaratıcı olarak adlandıran Jason, figürlerinde baz aldığı kişilerin ifadelerinide heykellerine aynen uyarlamasından dolayı, insanın içersinde biraz korku, biraz da merak uyandırıyor. Su altı heykeltraş müzesi kendisini özel yapabilecek herşeye sahip gibi görünüyor.

38.Silent evolution_MUSA-41JdeCTDeniz, güneş, doğa ve harika sanatın buluşmasına tanıklık etmek isteyen herkese tavsiye edilebilecek yerlerin başında gelen MUSA su altı heykeltraş müzesini ziyaret etmek ister miydiniz?

47.Silent evolution_MUSA-62JdeCTGördüğünüz su altı heykel müzesi fotoğrafları ile heykellere artık başka gözle baktığınızı hissediyoruz. Gerçekçiliği ile insanı hayrete düşürebiliyor.

50.Silent evolution_MUSA-52JdeCT61.Silent evolution_MUSA-63JdeCT67.Silent evolution_MUSA-35JdeCT

Bu muhteşem güzellikleri yakından görmek için yapmanız gereken bir Meksika bileti almak, tabiki yanınıza su geçirmeyen fotoğraf makinesi almayı da unutmayınız. Bu inanılmaz fotoğraf dizisinin devamını Jason deCaires Taylor'ın resmi sitesinde bulabileceksiniz. Bu yazı/fotoğraf dizimizi beğendiyseniz veya ilginç bulduysanız, aşağıdaki sosyal paylaşım butonlarını kullanarak paylaşabilir, sol taraftaki kayan sosyal paylaşım butonları ile de beğenebilirsiniz. Gösterdiğiniz ilgi için tüm okuyucularımıza teşekkür ederiz. Bir diğer enteresan hikaye ile buluşuncaya dek hoşçakalın. Philodox.Net olarak yep yeni yazılarımla çok yakında tekrar beraber olacağız.

"Ülkemizde Philodox insanlar çoğaldıkça, irdelemeyen ot gibi insanların sayısı her gün daha da azalacaktır.", veya şöyle bir örnekte güzel olabilir. "Philodox kişi herşeyi bilen değil, fikir sahibi olan ve arkasında durandır."

1 Yorum --> “Jason deCaries Taylor ve Su altı Heykeltraş

  1. Duygu May 27, 2013 8:14 am

    Gerçekten bakarken tüylerim ürperdi. Bunlar bildiğin gerçek insan şeklinde, heykel demeye bin şahit ister. Bir de üstlerine mercanlar eklenince iyice ürkütücü olmuşlar. Ama çok süperler. Paylaşım için teşekkürler.

Yorum Yaz

}

Philodox
Philodox.NET'ten Daha Fazla Yararlanabilmek ve Hızlı Yardım Alabilmek İçin LütfenKAYIT OL