Pin It

Gıda Zehirlenmesi Hakkında

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

sindirim-sistemi-besin-zehirlenmesi-philodox.netSindirim sistemiyle ilgili olan besin zehirlenmesi kusma, karın ağrısı ve mide krampı belirtileriyle oluşan bir sağlık problemidir. Bu şikâyetler mikro organik zehrin bulaştığı besinlerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkarsa buna besin zehirlenmesi adı verilir. Bu durum bazen tek bir kişiyi etkileyerek bazen de salgın hastalıklar gibi yayılarak oluşur. Patojen, bakteri, virüs, pirion ve parazitlerin neden olduğu hastalıklar gıda zehirlenmesi değil gıda yollu enfeksiyon olarak bilinir. Gerçek gıda zehirlenmesi besinin içine yabancı bir kimyasal madde karışmasıyla ortaya çıkar. Türkiye’de ve Dünyada oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Yemeklerin yanlış depolanması, hazırlanması veya yanlış servis edilmesi de gıda zehirlenmesi için zemin hazırlar.  Süt ve süt ürünleri et, yumurta ve deniz ürünlerinde bakteriler rahat ve hızlı bir şekilde üreyebilmektedir. Bakteri üremesinin başka bir etkeni de yüksek nemdir. Kümes hayvanlarından elde edilen ürünlerde üreyen bakteri salmonella olarak bilinir. Tahıllar ve et ürünlerinde bacilllus cereus adlı bakteri ürer. Etlerde üreyen bakteri ise staphylococcus aureus isimli bakteridir.

Gıda Zehirlenmesinin Etkileri

gıda-zehirlenmesi-etkileri-philodox.netGıda zehirlenmesi sindirim sisteminde, sinir sisteminde, solunum ve dolaşım sisteminde çeşitli bozukluklara neden olabilir. Sindirim sisteminde görülen bozukluklar; bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal şeklinde olabilir. Sinir sistemini etkilediği durumlarda hastada bilinç kaybı, havale, psikolojik olarak rahatsızlık hissi ve eylemlerinde uyumsuzluk görülebilir. Gıda zehirlenmesi solunum sistemini, etkilediğinde hasta nefes darlığı çekebilir hatta solunumu durabilir. Nabız bozukluğu veya kalp durması yaşanmışsa zehirlenme dolaşım sistemini etkilemiştir. Sistem bozukluklarının dışında gıda zehirlenmesinin başka bir etkisi de sarılıktır.

Gebelikte gıda zehirlenmesi

hamilelikte-gıda-zehirlenmesi-philodox.netGebelik döneminde oluşan ishal bazen beslenme hatalarından çoğu kez de gıda zehirlenmesinden kaynaklı bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar. Hamilelikte ortaya çıkan gıda zehirlenmesi cenin için de ciddi bir risk oluşturur. Düşük yapmaya hatta ölümlere neden olmaktadır.  Hamilelik döneminde gıda zehirlenmesi riskini azaltmak adına düzenli bir beslenme tablosu uygulanmalıdır. Bu dönemde ortaya çıkan ishali durdurmak için bakterileri dışkıyla atmak en sağlıklı yoldur aksi takdirde kullanılan ilaçlar sakıncalı olabilir.  Gebelik döneminde ortaya çıkan zehirlenmeden korunmak için anne adaylarının özellikle uyması gereken beslenme koşulları vardır. Bunlar: pastörize olmayan süt ve süt ürünlerinden kaçınılmalı, meyve ve sebzeler özenle yıkanmalıdır. Besinler tüketilmeden önce son kullanma tarihi kontrol edilmeli, soğuk gıdalar ısıtılmadan tüketilmemelidir.

Bebek ve Çocuklarda Gıda Zehirlenmesi

bebeklerde-gıda-zehirlenmesi-philodox.netÇocuklarda gıda zehirlenmesi, katı gıdalar yemeye başlayan çocuklarda yani 2 yaşın üstünde görülür, emzirilen bebeklerde sık görülmez. Yiyeceklerin mide ve bağırsakta enfeksiyon oluşturmasıyla ortaya çıkar. Belirtileri; iştah kaybı, kusma, ishal, ateştir. Bu belirtiler gıdadan zehirlenen çocuklarda 2 ila 48 saat arasında görülür. Belirtiler 2 günden sonra da devam ediyorsa tıbbi yardım alınmalıdır. Belirtiler görünmeye başladığı andan itibaren çocuğa bol su ve sulu gıdalar verilmeli, gıdaların hafif olmasına dikkat edilmelidir. Ateş görülüyorsa nemli bir bez cilt nemlendirilmelidir. Gıda zehirlenmesi başladıktan sonra bireylerin ve eşyaların temizliğine daha fazla önem verilmelidir. Gıda zehirlenmesi 2 yaşından daha küçük çocuklarda görülüyorsa durum daha acil demektir. Özellikle, 6 aydan küçük bebeklerde zehirlenmeye yüksek ateş eşlik ettiği için durum çok riskli olabilir. Eğer çocuk 2 günden uzun zamandır kusuyorsa, dışkısında kan varsa, karnında şişkinlik varsa durum ciddileşmiş olabilir ve acilen doktora gösterilmesi gerekir. Tedavi sürecinde çocuğa önce ilaç verilir ve ateşi düşürülür. Daha sonra su kaybı olup olmadığına bakılır. Dışkı tahlili yapılarak besin zehirlenmesinin olup olmadığı, var ise hangi bakterinin buna sebep olduğu tespit edilir.

Çocuklarda gıda zehirlenmesinin önüne geçebilmek için alınacak önlemler arasında tuvalet eğitimi başta gelir. Küçük yaştan itibaren çocuğa tuvaletten sonra, yemeklerden önce ve sonra ellerini yıkamayı öğretmek gerekir.

Balık zehirlenmesi

balık-zehirlenmesi-gıda-philodox.netBalıkla ilgili hastalıklar Türkiye için yeni bir gündem maddesidir. Balık zehirlenmesi de bunların başında gelir. Sanayi atıklarının suya karışması sonucu suyun dengesi bozulur.  Biriken yağmur sularının suya karışması sularda kurşun oluşumun dolayısıyla kurşun zehirlenmesine sebep olur. Beyaz et tüketimi her insan için hayati bir önem taşımaktadır. Fakat balık ve deniz ürünleri tüketilirken hijyenik olup olmadığı kontrol edilerek, ambalajlı ürünler tüketilerek dikkat edilmeli ve önlem alınmalıdır. Balıktan kaynaklı zehirlenmelerin önüne geçmek için öncelikle balık çiftliklerinin hijyenine önem verilmelidir. Kirli sularda avlanan balık, midye ve diğer deniz ürünleri insan sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturmakta hatta ölümlere sebep olmaktadır. Boğazda kuruluk, dudaklarda sızlama, parmak uçlarında hissizlik midye zehirlenmesinin belirtileri arasındadır.  Midye tüketildikten sonra herhangi bir ağrı ya da hazımsızlık duyulursa en yakın sağlık kurumundan yardım alınmalıdır. Solunum yetmezliği ağır vakalarda azımsanmayacak kadar ölüme sebep olmaktadır. Şiddetli bulantı, kusma, ateş yükselmesi, titreme ve baygınlık balık zehirlenmesi belirtileri arasında yer alır. Daha ağır vakalarda kas krampı ya da şok hali görülebilir. Balık zehirlenmelerinde ilk müdahale hastayı kusturmak olmalıdır.  Hastanın kontrol altında tutulduğu 24 saat bol sıvı içerikli besinler ve su tüketmesine özen gösterilmelidir.  Daha sonraki günlerde de mideyi zorlamayacak besinler tercih edilmelidir.

Hayvanlarda gıda zehirlenmesi

hayvanlarda-gıda-zehirlenmesi-philodox.netGıda zehirlenmeleri insanlara oranla hayvanlarda daha çok görülür. Mikroskobik bir mantar olan aspergillus’un (zehir üreten bir mantar türü) bulaşmış olduğu besini yiyen çok sayıda hayvan gıda zehirlenmesi yaşamaktadır. Bu mantar gıda zehirlenmesinin yanı sıra kansere de neden olabilir. Denizlerde bir su yosunu olan ve büyük çiçekler halinde bulunan dimoflagellates balıklar için büyük bir gıda zehirlenmesi tehdididir. Ayrıca istiridyeler içlerine topladıkları virüsler yoluyla gıda zehirlenmesini insanlara bulaştırabilir. Evde beslenen hayvanlarda da sıklıkla gıda zehirlenmesi görülür. Bunların çoğu dikkatsizlik sonucu olmaktadır. Evlerin temizliğinde kullanılan kimyasal içerikli maddeler, ilaçla, bekletilen çöpler, ilaçların fazla verilmesi ev hayvanlarının zehirlenmesine sebep olur.  Yaz aylarında ormanlık, çalılı arazide hayvanın yediği bir bitki zehirlenmesine yol açabilir. Köpeklerin fare zehirlerini yanlışlıkla yemesi, kedilerin ölmüş bir fareyi yemesi sıklıkla görülen vakalardır. Hayvanlarda gıda zehirlenmesi durumunda zehrin hayvan tarafında alındığı görüldüyse ve ya zehir saptandıysa önce belirtiler gözlemlenir sonra hayvanın yediği yiyeceği bir örneğiyle hayvan acilen veterinere götürülmelidir. Veterinere gösterilmeden asla ilaç verilmemelidir. Zehirlenmenin belirtileri hemen görülebildiği gibi saatler sonra da ortaya çıkabilir. Belirtiler kusma, ishal, titreme aşırı salya akıtma, ağızda köpürme, tahriş olmuş gözler ve ağızdan kan gelmesi şeklinde olabilir.

Gıda zehirlenmesinin tedavileri

besin-zehirlenmesi-tedavisi-philodox.netGıda zehirlenmesinin tedavisinde öncelikli amaç vücutta kaybedilen mineralleri yerine koymak ve zehirlenmeyi başlatan bakteriyi yok etmektir. Kimi gıda zehirlenmelerinde ilaç kullanımı zorunlu değildir, kendiliğinden sonlandığı da görülür. İshali engellemek için ilaç verilmesi uygun değildir. Hastalığın süresini azaltmak adına antibiyotik kullanımı olabilir. Yani antibiyotik kullanımı hastalığı 5 yerine 3 güne indirerek hastalık süresini kısaltabilir. Antibiyotik kullanımı bir uzman ve doktor aracılıyla olmalıdır.  Eğer durum kendiliğinden geçmiyorsa belirtilen durumlarda daha ağır belirtiler gözlemlenirse hasta hastaneye kaldırılmalı ve doktor gözleminde tedavi edilmelidir.  Bunlara ek olarak kimi hastalara ishal ve zehirlenme durumlarında diyet programı uygulanmaktadır.  Bu süreçte yağlı besinlerden kaçınılmalı ve normal standartlarda besinler tüketilmesine özen gösterilmelidir.  Posası olan ürünlerden özellikle kaçınılmalı, kızartmadan uzak durulmalıdır.

 

"Ülkemizde Philodox insanlar çoğaldıkça, irdelemeyen ot gibi insanların sayısı her gün daha da azalacaktır.", veya şöyle bir örnekte güzel olabilir. "Philodox kişi herşeyi bilen değil, fikir sahibi olan ve arkasında durandır."

Yorum Yaz

}

Philodox
Philodox.NET'ten Daha Fazla Yararlanabilmek ve Hızlı Yardım Alabilmek İçin LütfenKAYIT OL