Pin It

Bel ağrısı nasıl tedavi edilir? 4

backache-philox.net-bel-agrisiBel ağrısı günümüzde milyonlarca kişinin muzdarip olduğu en yaygın hastalıklardan bir tanesidir. Günümüz insanın rutin hayat yaşantısı ve hareketsizliği bu durumu daha da tetiklemektedir. Bu bel ve sırt ağrıları öncelikle kimsenin kaderi değildir. Dolayısıyla belim ağrıyor deyip, bununla ilgili hiçbirşey yapmıyorsanız, bu tamamen sizinle ilgilidir. Bir doktor olarak bel ağrısının 30'dan fazla nedeni olduğunu söyleyebilirim. Bunlardan en çok rastlananlarından bir tanesi mekanik nedenli bel ağrılarıdır. Bel kaslarının güçlü olmayışı bu bel ağrısının en belli başlı nedenini oluşturur. Ayrıca doğru bilinen yanlışlarda işin içine girince bel ağrısı iyice işin içinden çıkılamayacak haller alabilir. Doğru ayakkabı seçimi, düzenli yürüyüş, doğru bir oturma şekli, ortopedik yatak seçimi insanların genelde çokta umursamadığı ancak yaşam konforunu arttırıcı  öğelerdendir. 

Özellikle yazın çok fazla hareketli geçirmesine rağmen, hala bel ağrısı şikayetleri olanlar, sebeplerini belkide bir uzman kontrolünde aramadırlar. Bel fıtığı, iltihaplı romatizmal hastalıklar gibi kolay teşhis edilebilen hastalıklarda bel ağrısı temel nedenlerinden olabilmektedir. Adet gören bayanlarda, hamile bayanlarda da bel ağrısı sıkça görülmektedir. Ayrıca doğumdan gelen omurilik ve omurga deformasyonları da bel ağrısına sebep olabiliyor. Bu nedenle tam bir teşhis koymadan önce muhakkak bir uzmanın görmesi şarttır. Ancak bununla birlikte nedenlerinin kendinizin de farkında olmanız gerekmektedir. Obez kişiler, beline aşırı yük bindiren kişiler, çok zayıf kişilerde de omurlara uygulanan mekanik basınçlar bel ağrısına sebep olmaktadır.

Bel ağrısı teşhisini hangi doktor yapar? Bel ağrısı nasıl tedavi edilir?

Bel ağrısı ortopedi uzmanı tarafından teşhis ve tedavi edilir. Bununla birlikte özellikle mekanik bel ağrılarını önlemek ve olan bel ağrısını tedavi etmek için, sabit pozisyonlarda uzun süre kalmamalı, düzenli ve ağır olmayan, zorlayıcı olmayan egzersizlerde bulunmalısınız. Bel ve sırt kaslarını güçlendirmek, omurgaya binecek olan her türlü yükü azaltarak, iyi bir süspansiyon görevi göreceğinden, olası bel ağrılarının da önüne geçebilecektir. Philodox.Net tarafından sizlere önerilenleri yerine getirdiğinizde çok daha rahat bir gün geçirebilirsiniz.

back-egzersiz-bel-agrisi

Bel Kaslarının Güçlenmesi İçin Egzersizler

Öncelikle ısınmalısınız, bel ağrınız sabit ve çok şiddetli iken değil, ağrınız yok iken yürüyüş ve egzersizlere vakit ayırın. Özellikle yürüyüş ve yüzme en önemli iki adımdır. Kaslarınızı ağrıtmadan, yavaş yavaş ısındırmaya özen göstermelisiniz. Unutmayınız, amacınız olimpiyatlara hazırlanmak değil, var olan acılardan kurtulmak, veya var olabilecek bel ağrılarının önüne geçmektir.

Bir yerde otururken, sandalyenizin yumuşak olmamasına özen gösterin. Dizlerinizin kalçanızdan daha üst seviyede olduğundan emin olunuz. 

Ayakta dururken, göğsünüzü biraz dışarı çıkartacak şekide düz bir konumda tutmaya çalışınız. Böylelikle vücudunuzu doğru bir omurga düzenine sokmuş olacaksınız.

Herhangi bir şeyi kaldırırken, öncelikle dizlerinizi büküp, karnınızı sıkın, ayrıca ağırlığı belinize değil, bacaklarınıza vermeye çalışın. Kesinlikle ani hareketlerden uzak durun. Unutmayın ki ani hareketler bel ağrısının en büyük dostudur. Ne olursa olsun, hiçbirşeyi belinizin seviyesinin üzerine kaldırmayı denemeyiniz.

Yatarken, sert bir yatak tercih ediniz. Sırtüstü yatmayı tercih edin, bununla birlikte bacaklarınızın arasına bir yastık almayı da unutmayın.

Bilgisayar başında veya çalışırken, hiçbir şekide aynı pozisyonda saatlerinizi geçirmeyiniz. Her saat başı 10'ar dakikalık ara vermeye çalışın. 

Araba kullanırken, koltuğunuzun aynı yatağınızda olduğu gibi sert olduğundan emin olun. Özellikle uzun yolculuk yapanlarda yumuşak koltuk, hemoroide de yol açabileceğinden tercih edilmemelidir.

Bel ağrısı hakkında son söz

Ne olursa olsun, gündelik yaşamın yoğunluğunu bahane ederek bel ağrısı şikayetinizi göz ardı etmeyiniz. Ağır olmayan egzersizleri uygulayarak bel kaslarını güçlendirin. Kilonuza, oturuşunuza, yatışınıza ve hayat tarzınıza dikkat edin. En önemlisi uzun süreli bel ağrısı şikayetlerinde hemen bir uzmana görünün. Tüm bunları uyguladığınızda daha kaliteli ve mutlu bir yaşam süreceğinize kendiniz de şahit olacaksınız. Yazının başkalarınada yararlı olabileceğini düşünüyorsanız, aşağıdaki sosyal ağ butonlarını kullanarak paylaşabilirsiniz.

"Ülkemizde Philodox insanlar çoğaldıkça, irdelemeyen ot gibi insanların sayısı her gün daha da azalacaktır.", veya şöyle bir örnekte güzel olabilir. "Philodox kişi herşeyi bilen değil, fikir sahibi olan ve arkasında durandır."

4 Yorum --> “Bel ağrısı nasıl tedavi edilir?

 1. Adem Haz 11, 2013 9:39 pm

  Bu dertten heralde herkes madur arkadaş, tam 4 yıldır belim bıkmadan usanmadan ağrıyor.

 2. Harun Çelebi Haz 24, 2013 9:55 pm

  Bilgisayar başında oturmaktan bel ağrısı dahada azıttı. Artık boynumu felan da zar zor büküyorum. Bilgisayarın karşısında saatlerce oturmasamda, bu seferde işten atarlar, gerçekten içinden çıkılmaz bir durum :(

 3. Salih Tem 12, 2013 11:03 pm

  Ani hareketten dolayi belim ve Sol diz altı baldır ağrıyor ne yapmam lazım?

  • Philodox Tem 13, 2013 10:46 am

   Merhabalar, öncelikle bir uzman doktora gösterebilirsiniz.
   Ağrıyı azaltmak için de local ağrı kesici kremler kullanabilir, bununla birlikte çok sıçak olmayan bir küvete girip masaj yapabilirsiniz. Büyük ihtimalle 2-5 gün arasında normale dönecektir.

   Ancak her ne olursa olsun, özellikle böyle durumlarda bir doktora görünmenizde fayda var. Geçmiş Olsun!

Yorum Yaz

}

Philodox
Philodox.NET'ten Daha Fazla Yararlanabilmek ve Hızlı Yardım Alabilmek İçin LütfenKAYIT OL