Pin It

2013 En iyi Top-10 Cep Telefonu Listesi 4

top-10-cep-telefonları-philodox.netTeknoloji artık hayatımızın bir parçası değil, hayatımızın tamamı olmuş durumdadır ve günden güne ilerlemektedir. Teknoloji ilerledikçe, iletişim ihtiyacımız daha da artmaktadır. İletişim ihtiyacımızın en kısa ve en kolay çözümü; cep telefonu.

Günümüzde cep telefonu sadece telefon olarak kullanılmamakta, bununla beraber mesajlaşma, internet erişimi, fotoğraf makinesi, kamera, sosyal ağları kullanma, yer-yön bulma, mail iletişimi, hatta saat ve telefonların özelliklerine göre edinilen çeşitli aplikasyonlar sayesinde aktif olarak hayatın içinde yerimizi belli etmekteyiz. Bu da cep telefonlarının akıllı telefon olmasına yol açtı.

İnsanlar, alım güçlerine ve beğenilerine göre cep telefonlarını seçmekteler. Elbette ki, her insan başlıca iletişim aracı olan cep telefonunun iyi ve ileri teknoloji barındıran cep telefonu olmasına özen gösteriyor. Bunun yanı sıra başka bir tercih sebebi de cep telefonu tasarımları; görünüş, ağırlık, boyut ve dayanıklılık süresidir.

Son zamanlarda en çok üretilen, piyasa içinde yer alan, tercih edilen ve kullanılan, cep telefonu çeşidi akıllı dokunmatik cep telefonlarıdır. Bunu klavyeli ve tuşlu cep telefonları takip etmektedir.

2013 yılı için en iyi on cep telefonu listesini sıralamak gerekirse; piyasanın en başında Samsung en sonlarında ise Nokia yer alıyor. Ara sıraları ise HTC, Sony, iphone ve LG dolduruyor.

Dünya Cep Telefonu ile Cebimize Girdi!

Bir top on listesi yapmak gerekirse; onuncu sırada Nokia’nın birkaç ay önce piyasaya sürdüğü Nokia Lumia 920 yer alıyor. Bir dünya devi olan Apple’ın çıkardığı iphone serisiyle başlayan akıllı cep telefonu akımıyla piyasanın gerisinde kalan Nokia, Windows phone 8 işlemci sistemini tercih ettiği bu modelinde piyasada kalmayı başardı. Şık olarak nitelendirebileceğimiz tasarımı, renk kullanımı, hassas dokunmatik ekranı, canlı ekranıyla oldukça ilgi çeken bir model oldu. Bununla birlikte değişik aplikasyonlar ve yüksek çözünürlüklü kamera ve gelişmiş navigasyon özellikleri tercih etmek için geçerli diğer sebeplerdir. Fakat yeterince iyi olmayan şarj süresi telefonu o kadar yaygın olmaktan çıkarıyor.

NUSA-920-Nokia-Lumia-cep-telefonu-philodox.net

Listenin dokuzuncu ve sekizinci sıralarını cep telefonu piyasasındaki geçmişi o kadar eski olmayan fakat çok hızlı gelişen bir firma olan HTC kaplıyor. Dokunmatik teknolojiyi cep telefonlarına iyi bir şekilde yansıtan aynı zamanda iş dünyası için tercih sebebi olan klavyeli cep telefonu teknolojisini de telefonlarına entegre edebilmiştir. Fakat genel olarak dikkat çeken modelleri HTC one, HTC one x ve HTC DROİD DNA’dır. Bu modelleri top on listesine sokan cep telefonu özellikleri görüntü ve özellikle ses kalitesinin mükemmel denebilecek kadar iyi olmasıdır. Fakat dayanıklı olmayan şarj süresi ve henüz yeterince iyi oturtulamayan işlemci sorunu, bu cep telefonu listesinde alt sıralarda kalmalarına sebep oluyor.

htc-droid-dna-cep-telefonu-2013-philodox.net

En iyi on cep telefonu listesinde yedinci ve altıncı sıralar Sony’nin. Dünyada görüntü kalitesinin iyi olmasıyla tanınan teknoloji devi olan Sony cep telefonu üretim ve kullanımında biraz gerilerde kalıyor. Özellikleri çok iyi olmasına rağmen fiyat olarak biraz pahalı olması yaygın olarak tercih edilmesine engel oluyor. Genel olarak üretilen cep telefonlarında dayanıklılığı esas alan Sony, xperia serisiyle hızlı ve dayanıklı kullanımı teknoloji severlerin beğenisine sunuyor. Serinin öne çıkan cep telefonu modelleri ise; xperia z ve xperia ion oluyor. Su geçirmez ve darbeye dayanıklılık bu modellerin özellikle doğa ve macera severler tarafından tercihine neden oluyor.

sony-xperia-z-cep-telefonu-philodox.net

Şaşırtıcı bir şekilde beşinci sırayı kendine yer edinen LG nexus 4 eş özellikte olan diğer markalara göre cep telefonu fiyat ortalamasını aşağı çekerken dikkatleri de üzerine topluyor. İki yıl güncellenmek üzere dizayn edilen android işlemci kullanan bu model telefonda meydana gelebilecek herhangi bir işlemci sorununa kendiliğinden çözüm getiriyor. Ayrıca dayanıklı gövdesi cep telefonu piyasasında dikkat çeken ve tercih edilme sebebi olan başka bir unsurdur.

lg-nexus-4-cep-telefonu-philodox.net

Cep telefonu listesinde beklenenden geride kalan aslen akıllı cep telefonu piyasasının kurucularından olan iphone, dördüncü sıraya yerleşiyor. Cep telefonu listesinde dördüncü sırada kalmasının sebebi yeni çıkardığı iphone 5 modelinin kullanıcıların beklentisini karşılamamasıdır. İphone 4’e göre daha ince, daha geniş ekranlı, daha hafif ve daha hızlı olmasının yanı sıra yine çok dayanıklı olmayan şarj ve pek değişmeyen menüsüyle kullanıcıları hayal kırıklığına uğratıyor. Yeni modelinde de kendine özgü işletim sistemi kullanması yüzünden bir çeşit paylaşım sıkıntısına yol açıyor. İki renk alternatifi arasında zaman zaman fiyat farkının olması da kullanıcıların ilgisinin azalmasına yol açıyor.

iphone-5-cep-telefonu-philodox.net

En iyi on cep telefonu listesinde ilk üç sıra farklı modelleriyle piyasada artık devleşmiş bir firma olan Samsung’un. Tablet bilgisayar ve cep telefonu teknolojisini birleştiren galaxy note 2 ile gerekse iş dünyasına gerekse teknoloji meraklılarına hitap eden pek çok özelliği tek bir cep telefonunda topluyor. İnce ve özelliklerine göre hafif olan bu cep telefonu piyasada oldukça geniş bir satış ağıyla sunuluyor. Bir akıllı cep telefonunun bütün özellikleri yanında geniş ekranı sayesinde tablet bilgisayar gibi kullanım özelliği, aynı ekranda iki uygulamayı birden kullanabilme ve kendine özgü kalemiyle dokunmatik teknolojiyi gerçekten ileriye taşıyan özelliklere sahip olduğu için oldukça fazla tercih ediliyor. Bununla birlikte yüksek çözünürlükte olan kamerasıyla fotoğraf severlerin de ilgisini çekiyor.

galaxy-note-2-cep-telefonu-philodox.net

Cep telefonu listesinde ilk iki sıra ise; galaxy serisinin diğer üyeleri s2 ve s3. Note2’ye göre daha çok cep telefonu özelliği gösteren s2 ve ona nazaran daha gelişmiş olan s3, dengeli kullanımı, ince ve şık tasarımıyla beğenileri topluyor. Kablosuz şarj özelliği de bulunan bu cep telefonu modelleri aynı zamanda güncel tutulabilme özelliği bulunan işletim sistemiyle yaşanabilecek olası sorunları minimum seviyeye indiriyor. Yüksek çözünürlükte ekran ve kamera farklı beğenileri olan insanlara da hitap ediyor. Tüm bu süper özelliklerin üzerine 8 çekirdekli S4, tüm inanılmaz özelliklerin hepsini ve daha fazlasını üzerinde toplayarak birinciliğin sahibi oluyor. Pek çok özellik bakımından diğer telefonlara göre üstün hale gelip liste başı oluyor.

galaxy-s4-cep-telefonu-philodox.net

Listede yer almayan fakat kendine özgü işletim istemiyle dikkat çeken başka bir cep telefonu üretici olan BlackBerry genelde iş dünyası tarafından tercih edilmektedir. Özellikle üretilen cep telefonu modellerinin onda dokuzu qwerty klavyelidir. Bu mail yazmayı ve gerekli yazışmaları yapmayı oldukça kolay hale getirir. Piyasadaki diğer cep telefonlarına göre aplikasyon açısından zayıf kalsa da iş hayatını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Blackberry-Z10-philodox.net

Fiyat açısından cep telefonu düşünmek gerekirse samsung en iyinin yanı sıra en ucuz ve en basit telefonları da insanların kullanımına sunuyor. Bu cep telefonu modelleri genellikle dokunmatik teknolojiyi değil standart tuş takımını kullanıyor. Bununla beraber, basit kullanılabilen cep telefonu üretimini Nokia da yapmaktadır.

Bazı kullanıcıların özellikle çift hat kullanmak durumunda kalan kullanıcıların özellikle beğenisini kazanan bir cep telefonu firması olan General Mobile çift hat teknolojisini tek telefonda kullanıma sunuyor. Fiyat avantajı da bulunan bu modeller cep telefonu piyasasında oldukça tercih ediyor.

Siemens ve Philips gibi aslında dünya teknoloji devleri olmalarına rağmen cep telefonu yönünden oldukça zayıf kalıyor. Üretilen modelleri olmasına karşın piyasada tercih edilme oranları oldukça düşüktür.

Fiyat avantajı sağlayan Trident, GoldMaster gibi markalar ise cep telefonu için kalite avantajı sağlayamıyor. Maalesef ki bu dezavantaj onların tercih edilme oranlarını düşürüyor.

Cep Telefonu Top-10 2013 Hakkında Son Söz

Sonuç olarak tercih edilen cep telefonu fiyat artıkça artan kalite ve özellik çeşidine sahip. Yine de oldukça geniş bir yelpaze sunabilen cep telefonu firmaları ve rekabetleri sayesinde alım kolaylığı sağlıyor. Ayrıca şimdilerde kendi cep telefonu üreticiliğini yapmaya başlayan operatörler, kendi telefonlarının yanı sıra firmalarla anlaşarak cep telefonu alımını kolaylaştırıyor. Siz de telefon almak isteyen kişilerle bu yazıyı paylaşarak yardımcı olabilirsiniz. Bu kadar akıllı telefon arasında seçim yapmak gerçekten çok zor görünüyor. Siz hangi telefonu kullanıyorsunuz? yada Hangi telefonun sahibi olmak isterdiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

"Ülkemizde Philodox insanlar çoğaldıkça, irdelemeyen ot gibi insanların sayısı her gün daha da azalacaktır.", veya şöyle bir örnekte güzel olabilir. "Philodox kişi herşeyi bilen değil, fikir sahibi olan ve arkasında durandır."

4 Yorum --> “2013 En iyi Top-10 Cep Telefonu Listesi

  1. kemal unal Haz 29, 2013 3:34 pm

    Daha evvel Nokia, LG kullandım sonra samsung kullanmaya başladım,ve memnun kaldım kullanımı daha basıt ve pratık geldı bana,bu sebeplede akıllı telefon olarak yaptıgım karşılaştırmalarda en ideal samsung galaxy s4 ve note 2 aradıgım krıterde buldum,telefon modunda isteyen için en uygunu s4 dür,karşılaştırma yaparsanız hak verirsiniz zaten..

    • Philodox Haz 29, 2013 8:02 pm

      Öncelikle yorumunuz için çok teşekkürler. Telefon alacaklar için iyi bir rehber olacaktır. Samsung’un piyasadaki en iyi telefonları çıkarttığı bir gerçek. Samsung galaxy s4 ve Note 2 karşılaştırmasını önümüzdeki günlerde yapmayı planlıyoruz. Yazılarımızı takip ederek ve sosyal medya üzerinden paylaşarak sitemizi daha da canlı tutmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Yaz

}

Philodox
Philodox.NET'ten Daha Fazla Yararlanabilmek ve Hızlı Yardım Alabilmek İçin LütfenKAYIT OL